Honorees

2019 Honorees

NameProtected area
Kulmanbetov ErmekSary-Chelek Reserve
Turganbaev ZamirbekKulun-Ata Reserve
Sharsheev MaratDepartment of biodiversity conservation and PA
Irsaliev AvtandilDepartment of biodiversity conservation and PA
Zholdoshev ArzygulDepartment of biodiversity conservation and PA
Kazybaev ZhyrgalbekDepartment of biodiversity conservation and PA
Arakeev AlisherDepartment of biodiversity conservation and PA
Ermekov ZhoomartDepartment of biodiversity conservation and PA
Asanaliev ErmekDepartment of biodiversity conservation and PA
Satybaldiev ChynarbekDepartment of biodiversity conservation and PA
Dzhamankulov MedetbekDepartment of biodiversity conservation and PA
Bekmuratov KainazarDepartment of biodiversity conservation and PA
Davletkaziev DostukbekDepartment of biodiversity conservation and PA
Kutmanov AnarbekDepartment of biodiversity conservation and PA
Omuraliev AibekState Inspectorial Office
Zamir uulu SavitakhunState Inspectorial Office
Musanipov NursultanState Inspectorial Office

2018 Honorees

NameProtected area
Yzak uulu BekbolotEnvironmental Protection and Natural Resources Department
Tumenbaev Beishenbek DzhaparovichIssyk-Kol Reserve
Toktogulov Marat ToktosunovichIssyk-Kul Reserve
Bekmuratov Kainazar ZhumakanovichIssyk-Kul Reserve
Ermekov Zhoomart ToktogulovichZhalal-Abad Reserve
Usenbaev Azamat ZhakshybaevichNaryn Reserve
Oskonbaev Almazbek TurumbekovichYssyk-Kul Reserve
Beshkempirov RashitbekKara-Burra State Natural Park
Chynyev Zhuman ZhakshybaevichState Environmental Technical Inspection

2017 Honorees

NameProtected area
Abdyshev KanatIssik-Kul Reserve
Kalchaev Asanbek RispaevichIssik-Kol Reserve
Asilbekov Suimonkul TursunbekovichNature Park Kan-Achuu
Jusupov Makkambai SarybaevichSurma-Tash Reserve
Shadikan uulu KadirNature Park Besh-Tash
Kurmankojoev Nurlan AlikadirovichNature Park Salkin-Tor
Dokonbaev Ulan IshembaevichIssik-Kol local office of the department of rational use of natural resources.

2016 Honorees

NameProtected area
Chiniev JumanPadisha-Ata Reserve
Chinasilov BaktibekSary-Chelek Reserve
Abdykarimov Urustamaly HamdamalievichSurma-Tash Reserve
Malabaev Daniyar Atamirzaevich
Tashtanov Nurbolot Kazatbekovich
Sary-Chelek
Aibashev Abdibap PakirovichSurma-Tash Reserve
Talipov Kumar KaseyinovichNaryn Reserve
Akmatov Jilrgalbek JumalievichNaryn Reserve
Mukambetov Kanat TurarovichIssik-Kul Reserve
Savdanbekov Shamil TokonovichIssik-Kul Reserve

2015 Honorees

NameProtected area
Solokov UrmatSarychat-Ertash Reserve